« Home | Ко на филм » | Wall of fame  » | Pedagoska  » | cesmata  » | :)  » | Море бе... и 500 ги начукавме... па по тој повод и... » | Детето М. фторо поглавје » | Eve be Bukar nesto i od krajbrezjeto na Dragor. Ti... » | Tunelo by day  » | Germanskite grobishta  »

Какање во четири наврати

Иако овој блог не ми е во план да го правам како мој личен Online днeвник, ама по се изгледа ќе морам да изреагирам. Тоа што е десно од блогот, едно како помало прозорче, на кое можете да си го напишите името или што ви душа сака, е за оние од вас кои што сакаат да дадат некоја критика, без разлика дали е позитивна или негативна, да си кажат свое мислење за блогот или поедноставно кажано од Букарот ДА СЕ ИСКАКААТ. Арно ама, една група од какушки (изгледа серкото беше на голема мака) едноставно ме остави без зборови. За да ви биде појасно, какушките ќе ви ги шлакнам и тука:
anonymous
8:17 AM Jun 30, 2005 IP 149:153
"туристичк а атракција за туристите од источна Македонија " cupe od provincija so ke napisi
Intraprenu er
8:35 AM Jun 30, 2005 IP 149:153
Ne se radvaj deka imas 60 posititeli vo pola sat (prickaj Refresh)
anonymous
8:36 AM Jun 30, 2005 IP 149:153
Koj ve lazese deka Deteto M e interesno.
Intraprenu er
8:38 AM Jun 30, 2005 IP 149:153
Zdravo Elence kako si duso te nema me zaboraj.
Еј, немојте да си помислите дека ова е искакано од повеќе серковци. Се овде што гледате е дело на еден ист серко кој за некои 20-тина минути успеа во четири наврати да се искака. Добро бе, како ти идеше толку набрзо?... Па уште се правиш невин и на секое ја пушташ водата за да не те сетат. Знам, знам дека не бери, ама тоа е така од оправдани причини. Ама има излез и од тоа. Оди си таму на comments, тоа ти е едно место слично на јама, каде што можиш да какаш цел ден ако сакаш.
Туку ај да почнам од почеток за да ви обајснам зошто овие какушки ми оставија најголем впечаток и ме направија да се слатко да се изнасмеам. Прво, кога ја прочитав првата какушка на серкото anonymous си реков ај можеби некој од источна Македонија не ме разбрал добро па се буни. А не би требало, бидејќи тој објект (денешен Педагошки факултет) е посетуван најповеќе од нашите другарчиња од источна Македонија кои ние со сите почести ги третираме како туристи и не гледам лошо во ова. Потоа си помислив дека пак можеби е некој од западна Македонија кој смета дека туристите се само нивни или пак дека тие се побројни студенти од “источњаците“. Ама верувајте, сите статистики покажуваат дека од источна Македонија имаме најмногу туристи, посебно од Кавадарци ;). Колку што се сеќавам, по географија за Кавадарци учевме дека е град со средна големина и толку. А пак кој студент да го прашаш од каде е, тој ќе ти одговори “од Кавадарци“. Тука навистина има нешто нејасно. Потоа си помислив, па да не си мислат дека ги дискриминирам бидејќи доаѓаат од помал град од Битола, ама и тоа не било така, серкото бил од сосема друго место. Од она место од кое се останато се гледа како провинција. Аман бе, до кога со тоа? Од една страна пишуваш како да ги браниш сите од источна Македонија и мене ме обвинуваш дека потценувам, а од друга страна спомнуваш провинции... Туку остави, тоа не ми беше целта. Веќе со вториот обид почнав да се смеам. Сега серкото да не го сетиме дека тука тој се покакал си го смени името во Intraprenuer, а покрај таа брилијантна идеа тој сфатил и дека со секое притиснување на refresh бројачот врти. Па фала богу, знаеш бе ти што занчи refresh и дека тоа “копче“ ја има истата функција како да си ја исклучил страницата од “иксот“ горе и повторно да си ја пуштил? А пак дали знаеш зошто е наместено така да ги брои? Еее... спреми се за нешто за кое 100 % сум сигурна дека прв пат ја читаш, можно е и да немаш ни слушнато. Секој компјутер си има своја IP (Ај Пи или ИП) адреса. Таа адреса се состои од бројки кои на компјутерот му служат како лична карта и нормално преку тоа многу работи се дознаваат. А твојата IP со број 149 153 е веднаш под твоето име и ти колку сакаш какај овде таа пак ќе си остани 149 153, без разлика дали си се пишал како anonymous или Intraprenuer. Какушките ќе си останат твои колку и да пушташ вода. Брат, смрдиш во секој случај! И ај да не те бунам, да ти објаснам за refresh. Бројачот се врти на секое притиснување таму токму поради тоа дека секој компјутер си има своја IP, а на некои компјутери, посебно во интернет кафеа, сурфаат повеќе луѓе... А како можеше бе 30 минути идиотски да притискаш на едно исто место? Добро, не ти се смачи? Па уште ми објаснува како функционира....хахаха... Во ред, ама пак дури после 60 обиди го сфати тоа? И ај после да не се смеам? Море најголема клетва што може некој да му ја даде на некоја трдна жена изгледа би била да има дете како тебе. Е ај како да те заборавам? После се ова дури и ќе те овековечам со тоа што ќе те ставам на насловна, а потоа и ќе те линковам, а можеби и бројач ќе ти ставам таму лично твој, за да си притискаш цел ден ако сакаш.