Saturday, October 20, 2007

Пост на Perez Hilton за Тоше

На почеток -Perez Hilton е еден од највлијателните блогери во моментот и слободно можам да кажам најпознатиот блогер во светот, барем засега.
Батката е хомосексуалец со латино потекло кој живее во “поранешната колонизирана држава Америка“. Нема влакна на јазикот и засега незнам дали некоја позната личност, главно од Холивудскиот џет-сет, ја има промашено.
На средина - Perez Hilton на својот блог, иако тоа скоро никогаш не го прави, му оддаде почит на Тоше. Сигурна сум дека пред тоа појма немал за Тоше и 1000% не знаел каде е Македонија. Ама пак сигурна сум дека постхумно слушнал дел од неговите песни, ниту една не ја разбрал, но уживал во чистите мелодии и единствениот вокал!
Факт е дека не ги мразам Американците, туку навистина се сочуствувам со нивната загуба - нивната I.Q. (ај кју). Жал ми е што Тоше не стигна да направи нешто за нивното образование. Нашите деца немаат простории и идеални услови за учење, но имаат мозок, кој во недостаток, за кратко време ќе стане поценет од нафтата.
На крајот - До пред 30 минути истиот тој пост за Тоше собра 646 коментари. Дел од нив наменети за Тоше и за загубата, дел како пропганда за името (нормално пак се зајадовме со влакнестите газиња на грците), а дел за фамозното американско познавање на географијата.
Искрено не ги прочитав сите, и јас сум човек, имам и други обврски ;), ама можам да ви наакам неколку коментари... онака рандом

"What the hell is up with these spanish stories?!?!? This is AMERICA perez. No one gives a fuck about these south american rejects! First RBD shithead now this?! "

"
You know Macedonia is in Europe and not in Spain or anything else like that, right? You suck man."

"He looks like your typical Eastern European slimeball. Why are men from that part of the world so damn greasy?
R.I.P." (Со целата моја почит кон Тоше, ама навистина... шо прајте бе луѓе уште со гелот на косите шо свети ?)

you stupid bitch.
MACEDONIA IS IN EUROPE. IT IS A SLAVIC COUNTRY. NOT SPANISH. it was part of the former yugoslavia.
GET A FUCKING MAP U STUPID FUCKING AMERICAN.
its people like you that are an embaressment to YOUR country.“

“Perez, an advice. If you want good Balkan music you should listen to Bijelo Dugme and Riblja Corbe. we had the best rock bands back in the 70’s and the 80’s Emina Jahovic ih shit.. You should aldo lsiten to Zeljko Joksimovic who is very talendted.. but make sure that you avoid Ceca, Dara Bubamara and Selma Bajrami… you will only end us very confudes over how something so disgusting can be do popular… and I’m so sorry… I’m from Bosnian and I always say Makedonija… never FYR or whatever… i’m used to it… and Tose was talented… he was a nice person… I’m sad because he was so young and it is a big loss for the Balkan music taht someone with actual talent died and not just fake boobs…“

хихихи.... ова ми беше најсликовито: дебела американска искомплексирана идиотка со трошки и флеки на цицките од мрсни пилешки нозе од KFC, наведната над тастатурата, со излигавена брада го пишува ова:
“marija milosevic is a SHORT,FUGLY LESBIAN COW WHOREwho won the 2007 eurovision contest.her career is already over.she won the contest cause she licked so many pussies and she still does.everybody here in MAKEDONIA GREECE WERE LAUGHING AT HER BIG FAT ASS AS WE COUDN’T REALIZE HOW THE STAGE COULD HANDLE HER TONES OF WEIGHT.THIS IS NO JOKE GUYS,THIS THING MARIJA WEIGHS ABOUT 2000 POUNDS.I’M NOT KIDDING U.GOOGLE HER NAME AND SEE FOR YOURSELVES.I THINK THAT AN ELEPHANT OR A HIPPOPOTAMUS LOOKS VERY SKINNY NEXT TO HER.TE PUTA MADRE BITCH!GO BACK TO YOUR TRAILER TRASH HOME.“
... кутрата мислела Sherifovic, ама... :)

уште еднаш пи ес
Педеро има навистина грд темплејт :D

Wednesday, October 17, 2007

Пост за денес, за моментот и за килограмите

... Веќе легално е друг ден, што би рекле старите нов ден, нови видици, нови доживувања пред нас бла бла бла... што значи дека треба да продолжам напред и да не гледам назад. Ќе продолжам. На крај пак, тоа и ми остана. Само здрвената вилица и згрчените мускули по целото тело, за кои потсвесно се надевам дека се од студ, а не од емоциите кои што едноставно вријат внатре во мене, некако ме навраќаат на минатото. Но не на она минато пред само неколку месеци кога, незнам поради која причина се запрашав дали сум среќна и богата личност. Туку на ова сега, на последните неколку месеци вклучувајќи го и вчерашниот ден. Не сакам да се повторувам со целата на нација и да кажувам колку значел Тоше. Признавам дека ја почитивав неговата музика. Го почитував неговиот глас. Ги почитував неговите песни. Тоа го докажав и со крадењето на неговиот албум од интернет. На крај пак, популарноста и големината на некое дело треба да се цени по бројот на криминали извршени за да се стигне до него. Никогаш не би ризикувала да украдам нешто што не го сакам ;). Дури и спуштањето на албумот на radiohead ја нема таа магија, иако станува збор за веке докажани музичари. Убавината е кога нештото го добиваш нелегално!!!
Всушност и незнам зошто го почнав овај пост и која е поентата, ама еве blogger некако ми стана најдобро другарче. Да се поправам- најдобро виртуелно другарче на кое од дното на душата му ја пцујам мајката (U.S.). A за другите другарчиња, оние кои што можат да се пипнат и на кои што човек може да осети топлина безразлика колку е ладно надвор и колку ѕидови се измеѓу, ги имам доволно. И нив не им го посветувам овој пост, нив им го псоветувам целиот мој живот, бидејќи токму другарите и семејството ме направиле она што сум денес... Искрено и не знам што сум денес :), ама знам дека доколу ги немав немаше ни да постоајам, барем не како духовен водич на ова 60 и 2-3 килограмско тело кое се мачи да пишува со отпетлан патент од фармерките како последица на прејаденост :)

ај се сајнаутирам додека постот колку - толку има некоја смисла....

Thursday, October 04, 2007

Janis Joplin Tribute

Да ме биваше барем малку за пеење постот би изгледал поинаку. Арно ама, на светот постојат неколку покомпетентни личности кои што би направиле малку поинакво шоу од моето (пред веб камера), а да го достигнат истиот ефект и истите емоции кои што ги имам јас сега, на денот кога пред триесет и седум години згасна животот на една од најталентираните музичари воопшто - Големата Janis Joplin.
Мило ми е што во оваа прекрасна изведба, а воедно и една од најмоќните што некогаш сум ги видела, учествуваат Melissa Etheridge (прекрасна личност, една од најдобрите рокерки до сега, која е лезбејка, мајка и која преживеа рак на дојката) и Joss Stone (прекрасен вокал, симпатично девојче кое од време на време успева да издејствива добра песничка од некој продуцент давајќи со го газето, се со цел нас да не почасти со добар албум)

Voices...

I don't care what God you pray to. It doesn't matter what religion you are. You don't have to pray to Jesus if you don't want to. I mean, I'm Jewish, you know? But what it comes down to is prayer. There is a God up there. I've been praying, and things have been happening. Miracles, you know? He doesn't come down here and say, "Here I am", but He sends people into my life who are spiritual and helpful. Maybe you can't take away all of the pain. But if you have peace of mind, the pain doesn't hurt so much. It doesn't matter as much. Do you hear me?

Ali Gertz died of AIDS in 1992.
She was 26 years old