Monday, June 27, 2005

Ко на филм

Не дека живеам овде, ама вервајте, Маџармаале рамо до рамо со L.A. (Ел Еј) го клавам.
Само шо ќе ги поминиш портите маџермаалски, уште не стигнат до чешмата, исто бе ко во Universal studio да влегваш. Уште со првиот чекор шо ќе го напрајш за да ја преминиш улицата и за да се напиеш тро од топлата вода од чешмата, ризикуваш да бидиш прегазен од статистите шо вежбат за третото продолжение “Fast and Furious“, со работен наслов The lusers in action. Ако па преживејш да ја преминиш улицата и продолжиш да одиш нагоре по Босна веќе си на сетот на “Desperate Housewifes“. Тука нема ништо посебно да забележиш. Само обични фамилии кои според тебе на прв поглед си го живеат животот најнормално, како и сите други, но позади тој невин сурат шо ти го прат, тие во себе кријат длабоки и мрачни тајни за кои многу малку се знае... Уште погоре преку главната улица се наоѓа една сцена со еден голем објект кај шо се снимени голем број на историски флмој ка то Western, а моментално тој објект подобро познат како “Кај педагошка“ служи како туристичка атракција за туристите од источна Македонија. Лево пак од тој објект се наоѓа познатото собиралиште на џет сетот од Маџермаале -“Кај бутките“. Нема добар маџермаалец кој барем еднаш не застанал таму или пак не седнал на легендарната клупа меѓу двете дрва. Од карши пак (назад преку улица) е нашиот “Wall of fame“. Па шо? Не ќе клаваме ѕвезди на тротоарот па сите да ги газат. Нормално дека луѓе како нас својот печат ќе го остат на ѕид за сите со респект, како шо велат на телевизија, да ги читат. Ко ќе се враќаш надолу по истата улица, имаш впечаток дека присуствуваш на снимањето на некој нискобуџетен порторикански филм. Подолу пак од ова се наоѓа “Амиго“, местото шо засега е најголем хит, барем кога збораме за ноќниот живот. Тука се собираат “најкул“ фаците од Маџермаале. Сите оние шо го одбележале денот, секој на свој начин, се тука за да си раскажат шо се напрајле денес. Можиш се да слушниш, од совети за мода, лубовни врски, проблеми со полицијата и законот, па се до некој тешки научни фанатастики. Под “Амиго“ се “Гаражите“ најомиленото место за снимање на филмови со експлицитни сцени кои се наменети за гледање со “задолжителна родителска придружба“ или пак сами дома. Тука се се снима. Од љубовни сцени до документарци за лошите последици од дрогата... Веќе се приближваме до Rodeo Drive. Тука не можиш да ги видиш бутиците шо ги има таму. Овде можиш само да бидиш виден. Со самото поминвање покрај “Печо“ веќе си дел од маѓијата. Иако во твоето маало си најголемиот глупак, тука доволно е да се наведниш над чешма, да си ја напрајш фризурата, да ги подразделиш лактите од телото и готово... веќе си во филм... дури да ти се исуши водата од косата. Ова важи и за женските. Чешмата е најидеалното место на кое сосема најневино можиш да си се поднапучиш, демек пиеш вода, а во глата да ти се вртат мислите: “Ај ај уште малце можам да се поднаведнам за да не ме прсни водата, па да ми ја заеби шминката... мммммм... (мачно мммм...) .... ухххх... добра бев овај пат“. И после демек си ја бришиш устата од водата гелдаш наоколу дали некој те виде. Ако не, на враќање ќе си пробаш пак, не ќе те кара некој.Исто тука иако малку подзадскриено, се наоѓа “Пабот“. Местото кај шо се снимат најдосадните филмој со стари досадни мажи кои дремат, играт карти и гледат телевизија. Најчесто таму ги снимат документарните филмој за пензионерите и нивните последни денови поминати со друштвото. А понекогаш се изнајмува за забави кои ги организираат богатите и поштованите луѓе во Маџермаале кои траат се до сабајле.
И на крај ко ќе си бегаш ако случајно ти се бендиса и сакаш да купиш некоја “луксузна“ куќа во овај крај слободно кажи, оти ни требат луѓе за ADSL.


Wall of fame Posted by Hello


Pedagoska Posted by Hello


cesmata Posted by Hello


:) Posted by Hello

Море бе... и 500 ги начукавме... па по тој повод и на ваше барање еве ви слика од нас.

Tuesday, June 21, 2005

Детето М. фторо поглавје

Шо напрајвте бе вие дури на бис го барате детето М.
Е ај еве ви го пак, со нови доживувања и искуства...Гледам дека и во Скопје почнуваат да го поштоваат ликот и делото на детето М. Браво бе... Море ај да не ви трошам пари еве ви го:

“Абе старијо и старата немаја земено еен месец плата и во криза бевме“ – раскажува М. “И ојдов јас кај Томе и му зедов на заем 4000 денари... и од тогаш старијо многу го засака Томе. И ко зедоја мојте плата одам јас кај Томе да му ги вратам , ги оставам на маса и Томе ми вика: “Ко ќе се вратам сеа да ги нема од на маса парите!!!“. Јас се напрајв на будала... шо му е него 4000 не се малце. И станвам јас да беам и ми вика Томе од зад мене: “М. овие 4000 ти ги остај на маса за мене?“ – “Да бе Томе“. И овај отворање шахтата, ги искина на пола и ги фрле...
Пи ес
Колку е од овде вистина појма немам оти Томе е пијан 26 часа во неделата и сите банкноти ги гледа во пластично шише од кило и пол со пиво и побрзо тој би се фрлил вшахта отколку парите за пиво да ги фрли, а пак М. е најголемиот циција и ценкач во Маџармаале кој успева дури и продавачките од бутиците да ги убеди да му ги продат фармерките на распродажба шо се од 300 денари за 250.
---
“Ом јас Јавор и глеам еден прстен златен, фкрај голем, убав... Прашвам колку пари? 100 евра ми вика та продавачката. Мореее... шо да прам? И јас ни 3 ни 4 се качвам горе кај брачед ми и му викам дај аман 100 евра на заем ќе ти ги вратам за брзо време... И тој ме прашва зошто, а јас му викам дека бендисав еен прстен долу... и иди тој со мене го глеа и ми вика: “Абе да ти кажам право овај прстено ми се гледа некако солен“. И ко ми го рече то шубе ме фати и не го зедов“
---
“Се потскарав со Црното и Грашако и по некој ден на старијо му се јавиле и му рекле на телефон: “Син ти во вреќа има да ти го донесиме!“. Тој се уплаши вкрај! Одам јас кај брачед ми и му викам: “Шо велиш ти? Кој можи ова да го прај?“ и тој: “Абе да ти кажам право ова можи само онај кај тебе шо седи на ќошо и онај со бенката на носо!“ И јас му се јаввам на Црнио и му викам: “Уште 24 часа можите да живејте, после то мртви сте!!!“ И одам јас со колата со вујко ми и брачед ми кај Грашако пред врата и ја чекаме Маја да се врати од удолу... ја чекаме, ја чекаме... и ете ја неја во 4 сабајле се враќа. И шо да прајме, не ќе влегваме тогаш сите да ги отепаме! И другијо ден пак истото, подругијо исто... и ништо не непрајвме...“
Пи ес пак
Е зошто де пак неа ја чекале?

Sunday, June 19, 2005


Eve be Bukar nesto i od krajbrezjeto na Dragor. Ti samo uzivaj :).  Posted by Hello

Saturday, June 18, 2005


Tunelo by day Posted by Hello


Germanskite grobishta Posted by Hello


Crkviceto Posted by Hello


Vratata od kaj krstot Posted by Hello


Krstot Posted by Hello

На германски... гробишта

Колку од вас се качиле на германски?
Па можи девееспет посто од тие шо ги имам прашано дали се имат качено на германски ми го имат напраено истијот сурат (онај шо е со кренати веѓи, наведната гла наназад и со видно испуштена гушка). Добро, со цел памет мислите дека мене ме здоболе дали вие се имате качено на грмански? Ц..ц..ц..ц..ц... колку бе само болни мозоци има во градов... Ај па после додавам: “Абе на германски гробишта...“, и пак, истите сурати. “Абе горе кај крсто!“, е сега со повисок тон. “Аааааа... знам, го имам видено, ама никогаш не сум бил/а таму“. Па фала богу бе дека го имате видено, идиоти едни, над гла ви е! Добро бе, како можи никогаш да не ви падни на памет дека и вас, иако идиоти, природата покрај тоа шо ви одзела значителен дел од та смесата во глата, сепак ви подарила едно малечко ритче на кое можите да се качите, а богами и со кола да ојте до таму (WOW) и да го видите градот од горе. Не, не... не кај тунелот, оти знам дека од таму само ноќе го имате видено градот, зборам за дење.
Сега па сто посто си мислите: “И шо сеа? Шо ја мана ова сега за ридо за пиши...“ Еее... верувале или не и ридо е наш, на Маџермаалците. Абе то ти е нешто како со Солун. Можи порано бил наш ама поќе не е. Се нашол некој по заинтересиран и си го зел. Така е и со ридо. Додуша не е само от сега под наша “опсада“. От секогаш бил посетуван од Маџермаалци кои освен, како шо напишавме подолу, дремеле на капејнци, иделе и тука во пожножјето на ридо, под сенките, да играт карти. Со текот на времето таа традиција исчезнала. Ама па сега ние се качваме, посебно во пролет и лето скоро секој викенд, горе кај црквичето, почнуваме од горе да си ги бараме куќите и од ко ќе ги видиме седнуваме на скалите и со саати дремиме и му се восхитуваме на градо...
Уште бе не ве фати форес некогаш да ни дојдите на ридо на гости? Ај можи ко ќе ги видите сликите... е од погледот од горе нема да добиете слика, нека биди изненадување за вас.

Thursday, June 16, 2005

За швалерството

Ај сега да видиме како стојме со оваа тема.
Ако се навратиме наназад, некаде околу 60-тите, можиме да заклучиме дека овај вид на хоби доста добро се негувал. Немојте да си мислите дека бабите наши биле затуцани. Море еееј, скоро секоја трета “домаќинка“ била член на ова движење. Можи, ај да речиме, не ги слушале Сони и Шер, или пак Боб Дилан, не оделе на Вудсток и не се занесвале по црните фустани на Шанел, ама то не значи бе дека и не се фркале. Море се фркале ито со стил, како во Мерлоус Плејс. Се шо праеле било или со комшијата или па со некој шо дошол по работа во Маџераале (Маџермаале тогаш било во фаза на градење), а неретко се случвало и да се фати на комшивката швалерот, а ни едната ни другата да знаат дека се вмешани во триаголник. А пак, ко ќе сфателе, целата маала разбервала и за најинтимните работи шо си ги праеле со батето (тука не спаѓаат намигнувањето и штипкањето). А и шо не ќе разберат ко целата кавга се одвивала на улица, проследена со прскање со вода, колнење и кубење за коса. Сеуште не е откриено кај биле во тој момент нивните мажи.
Од друга страна имало и такви врски кои се одржвале и поќе години за кои многу малку луѓе успеале да дознаат. Има еден случај кај шо домаќинката знаела за неверството на нејзиниот “домаќин“ и за врската шо си ја одржвал подолго време, но погрешно ја лоцирала куќата во која живела неговата швалерка. И нормално, му ошла кај неа дома и почнале да се расправаат, па кавгата продолжила и на улица, само шо во овај случај уличната кавга позитивно влијаела оти “на нејќење“ ја фатиле која е вистинската прељубничка... Се разбира, комшивката од каршија.
Е зато немој да ги потценваш баба ти и дедо ти. И секогаш своето другарче од маалата да го сметаш како брачед.

Monday, June 13, 2005

Ова е само дел од она шо можи да се види во Маџермаале

Допрва следат и други примери кои шо ќе ви докажат дека сме најуникатни. Ќе ви ги покажев и други слики ама ај за друг пат ќе одложиме оти еве телефонот шушти...
Абе да ви ебам Македонски Телекомуникации...
Ех... колку само сакав ова јавно да го кажам...


ambicija Posted by Hello


rezervisano Posted by Hello


????????? Posted by Hello

Saturday, June 11, 2005

Ех... само колку ги имааа...
Кога е во прашање курварството на овие предели можи слободно да се кажи дека курви тука ги има еден куп. Ги има од 13 години па се до 50 (таа ни е најстарата засега). Интересно кај овие дами е то шо се неверојатно “шармантни“. Емоции будат буквално кај секој, па и кај жените, иако ние, жените, реагираме во стилот: “Лелеее беее... види ја жити се каква еее...“, одговорот од посилниот пол е: “Ох...ох...ох... како само би и го свирнал....“ . Море туткуни едни, кај е бе оригиналноста тука? Шо ви се случи со авантуристичкиот дух? Како бе можи да ви е интересно да се пикните во истата дупка во која се имат пикнато поќе луѓе отколку шо има на постојката кај Шехерзада во пазарен ден? Ај ја разбирам Меги, чупе е, уште менструација можи нема добиено, можи ја чеша па. А и шо не ќе ја чеша, по цел ден го прчи газо на точак, демек онака до продавница оди, а дури да стигни до продавница сите улици прво внимателно ќе ги прочеша и се здраво ќе дигни. Ама недај боже па да и сврниш, лелеее... ко ќе ти се сврти... абе иста е ко оние оригинал шо се германки. Од позади да ти е милина да ги гледаш, ама ко ќе ти се свртат и ќе ти го покажат суратот... маж бе, маж! Ама Ленка... е таа е “Rising star”. Уште нема извадено лична карта, а веќе има постигнато многу повеќе од една просечна македонска жена. Сеуште е во својата втора деценија, а успеала да ги фати полојната батиња од Баир, да напрај неколку оргии во стан (ејј... во стан, не в чикмак) и да му биди швалерка на комшијата. По се изгледа и иднините генерации ќе пишат за неа. Од мене има чиста 5-.
Следна е Марето. Ех, Марето со “ќути си, дупи си“ успеа да ги задоволи буквално сите нејзини комшии, а потоа и да премини да делува на ниво на општина Битола, заедно со околните села. Засега таа ни е единствен амбасадор во “странство“. Гледано генерациски тука можиме да ја сместиме и “онаа дебелата од другата улица“. Искрено и никогаш не се заинтересирав да и го дознаам името. Па и шо корист од то. Ние, како деца, единствено аир шо видовме беше од нејзиниот газ, кој кога одеше нагоре по улицата на најмалку 2-3 деца кој шо седеја на тротоарот му држеше дебела сенка. И ништо поќе од то. Едниствено вистински аир од неа можеа да видат само вистинските мажи. Оние со влакништа на градите и на рамењата и со по некое бело влакненеце над ушите. Таа секогаш беше за чекор пред другите курви. Прва почна да шета без гаќи (случај за кој многу покасно разбравме дека имало финта шо се вика танга, а можно е и да немало некоја финта кај неа), прва ги облече лакованите чизми со една педа штикла, кои многу покасно почнаја да ги употребват и во порно филмојте за лижење, а нормално во меѓувреме жената гласно да офка, и најважно од се е то шо никогаш не дискриминирала, нешто шо дури сега почна да ја бранува јавноста, а плус то се најде и во тестот за полагање за прием во Европската Унија.
И за крај, легендарната Лили. Иако сега невервам дека го има истиот елан шо го имала пред 30-тина години, сепак “се држи“. Не дека знам шо праела тогаш, ама со мои уши слушнав ко раскажваше (нормално во пијана состојба, трезна ретко некој да ја начека) дека на времето ошла со некој во некоја шупичка во Дихово и: “Шака- лака, цееел ден и цееела вечер, се отепавме бе, дури по три дена дома се вратив“. Остај то, во една прилика се обидваше на едно 20-тина мажи да им докажи дека за ништо не вределе на вермето, изјавувајќи (со груб, зарипнат, пијански тон): “Ех беее... шо знаевте бе вие тогаш... јас и на училиште одев, учев, повторвав, и имав време курва да бидам... а вие беее...?. Еднаш дури тврдеше и дека работела како ложач 3 години. Е и зато е на врвот.
Крај не е фер да пишам оти многу други курви сеуште се на “обработка“.

Thursday, June 09, 2005

Извинување

Е па оти многу наши читатели (многу во овај случај е релативно) ни се пожалија дека тие доживувањата на детето М. биле вкрај глупи, ќе мораме да прекиниме. Знам дека некои од вас ќе се налутат поради оваа наша одлука ама то тие бе брат... мора... иначе за џабе целата мака. Па можи и во право се... од кај кур па сега тие да му берат гајле на некој шутрак кој сосоила славен го прајме. Зато ај најдобро ќе биди изгледа на општи работи да се префрлиме... е сега ако се појави некој исклучок ќе видиме можи ќе го објавиме. Еј, а ако има пак нешто досадно прицнате таму на coments, кажете ни... нема поќе од 3 ден да ве кошта и то во скапа тарифа!
пи ес
Еј Стефан фала, а и ти Наде... шо потврди....

Wednesday, June 08, 2005

Доживување бр.6

Во основно ојдовме “детското“ на викенд. И имаше една пичка шо ме бендисваше, арно ама една вечер разбрав дека таја се потиска со С. во некоја соба. И шетам јас низ детското и ја гледам неа... му кажвам шо е работата, дека бев изнервиран, и ми вика таја: “леле бе М. шо сакаш да напрам за да ми вреваш дека не е така?“ – “Ќе напрајш шо ќе ти речам?“ – “Да бе М.“ – “Е ПА ПУШИ ГО ТОГАШ“ – “Ама...“ – “ПУШИ ГО КО ТИ ВЕЛАМ СЕА!“

Доживување бр.5

Јас зад едно дрво ја клецкам женската на П. а Тони зад едно друго дрво ја клецка другарка му. Се глеам на сато и си викам: “леле афтобусо ќе ми замини!“. Шо да прам??? Ја качвам на кур и едно 500 метри трчав со неа.

Доживување бр.4

Одам јас Новаци и излеговме јас, брачед ми, женската на брачед ми и една нејзина другарка. И сејме сеа фкафич и како шо седам осеќам нешто на куро ми лази... се гледам надолу, ко ќе видам шо да видам, нога со хулахопки... и си мислам... на брачед ми женската нема шанси, мора да е та другарка му. И јас ни 2 ни 3 му велам: “ај те молам ела малце надвор?“... Таја ни 5 ни 6 одма стана, ко ќе видам шо да видам, таја да ти била со чизми!

Monday, June 06, 2005

Доживување бр.3

Абе се запивме со Н еднаш дома... и ми вика... : М кај има сеа бе отворена кафана? – абе шознам... кај Сунѓеро! Ај ќе ојме! И ај со југото некако стигнавме и пиевме шо пиевме и Сунѓеро затвори... И беаме нагоре и ко за малер џандари не засатнаја.. и јас го знам Н несалам.... и му викам аман Н не прај глупости... а па тој седи уживај ми вика... и излегва Н и му вика џандаро:АЈ ДУВАЈ... Н нејќи... АБЕ ЌЕ ТИ ПИШАМ КАЗНА... и Н му вели: ШО БЕ ТИ ЌЕ МИ ПИШИШ КАЗНА ПИЛИШТАР ЕДЕН! И Н му ја залепи една, и џандаро го изваде пиштоло... Н се пикна в кола и му ја летнавме нагоре.... и тие по нас, по нас и ни го затворија пато... ама му избегавме... и Н се паркира кај него пред врата и ми вика: сеа беај ти, а јас шо ќе прам ќе прам... а џандарите зад нас.... и јас прскалица дома...

Доживување бр.2

Бевме со еен другар на татко ми Новаци и тој има пиштол и пукавме со него.. и беавме со две коли и старијо прашва: Еј со пиштоло шо да прам? – абе остај го ќе ми го дајш ко ќе стигниме Битола... и старијо го фрле в багажник и тргнавме... и за малер на застанва полицијааааа.... и овај бара дозвола и сообраќајна... му дава старијо.... и џандаро му вика: Ај отвори багажнико.... абе дете ќе отворам ама да не се исплашиш има пиштол! И само шо му кажа на џандаро, тој вадење пиштоло и накај него... ај после го смири некако и не пушти...

Детето М.

М е еден од оние маџермалци на кои денот им е исполнет со ТОЛКУ авантури и поминале низ ТОЛКУ препреки во живото и со кои ТОЛКУ умешно и итро се справиле што тебе едноставно ти останва “да се чудиш“.
Една од неговите подобри особини е негвиот шарм за цајкани. Е ова дете навистина знае да умее со нив, абе да ти е мерак да го земиш до тебе в кола и да ја збичиш колку ти душа сака и ич да не те боли дали ќе налеташ на цајкани, М е тука да среди или пак ако не можи тој ништо има свои луѓе кои драго би му помогнале. Шо бе? Не верваш? Е сега ќе ти докажам.

Доживување бр. 1:
Ко ја зеов возачката по два дена се враќам од Новаци и ме застанват џандари... излегвам јас од колата и тие ми викат: “Дечко дај документи!“ Му давам ... “А зимска опрема? Имаш?“ – НЕ БЕ БАТЕ НЕ МИ СТУДИ ИАМ ВИНТИЈАГА В КОЛА... И џандаро ми вика: Абе ти многу шегаџија... а јас не го сфатиф... и ми пиша казна... И јас се изнервираф и се јавив кај вујко ми... и тој дојде таму и му вика: Шо прекршок напрај? – Абе многу шегаџија овај внук ти... и ја зеде казната и ја искина.

Saturday, June 04, 2005

Нешто од историјата...

Нешто од историјата... или за историјата на Маџермаале... Па вака...
Еј ај ако сакаш прво полизгај се до сликите подолу. Ги разгледа?И што заклучи?
Е то де, дека цел ден биле голи, приквечер ќе се облечеле и ќе се собереле на некоја ливада заедно со другарките и љубовниците (значи не женските или мувачките, оти тие се поими кои во тоа време не биле познати за нив, туку само љубониците), а после продолжвале со забавата на затворено.Бидејќи маџермалците можело да се опчекаат само во овие три “пози“ ќе се обидиме токму тие поопширно да ги опишиме.
Значи,
Поза 1: Капејнци - легендарното збиралиште. Колку само авантури и доживувања потекнуваат од таму. Кој сакаш маџермалец прашај го кај ги поминал најубајте деној од младоста ќе го добиеш истиот одговор: “Пссс... на Капејнци бе каде, еххх... бе брат само да знајш шо време беше то...“. Па можи и било добро време, шознајш. За ништо не му било гајле, за ништо не се нервирале, да не мислиш дека за училиштето се нервирале? Не бе, тешко тебе... Па скоро и немало таков маж кој завршил осмолетка направо. Првото кепнување било некаде околу трето – четврто одделение, е сега да не зборваме за понатаму каде освен математика и македонски имаш барем уште 5-6 “посериозни“ предмети. Туку да го остајме то, да се фокусираме сега на мускулите. Се гледа дека паметот бил таму, во мускулите. Па оти да не, освен пливање в река и теапње со нивниот најголем ривал “Гинималци“ ништо друго и не праеле, освен фаќањето на љубовници нормално. И пак некој гинималец ќе им застанел на пато и пак тепачка...
Останува само прашањето што се случувало со батките како онај на сл.2 (горе, прв од десно) или пак оние како на сл.2 (долу, втор од лево) или пак сл.3 (втор од лево, малио).

Поза 2: Е веќе тука самата слика кажва се. Дружење или излежавање со другарите и другарките.

Поза 3: Ова е веќе она што најмногу ги збилижувало. Добра пијачка и некоја песничка, нешто што останало и до ден денес, иако сега пијаниците преминаја на друго ниво и сами си го тераат живото кој како знај. Најдобар пример моментално ни е легендарнио Чукар – синоним за снаоѓање. Чоеко кој со 850 денари социјално успева да си купи 10 пара чорапи од кај албанците за цел месец и некоја пакета Ориентал, а со остатокот од парите да биди “во форма“ 25 дена во неделата.
Абе за маџермалците има многу да се пиши. А и многу ќе пишиме, посебно за овие денешните кои живеат во еден помодерен свет, свет исполнет со коли, мотори, оружје, женски, швалерки и секако неизбежните цајкани кои ги следат на секој чекор.


?????? Posted by Hello


sl.6 Posted by Hello


sl.5 Posted by Hello


sl.5 Posted by Hello


sl.4 Posted by Hello


sl.3 Posted by Hello


sl.2 Posted by Hello


sl.1 Posted by Hello

sl.1 Posted by Hello

Thursday, June 02, 2005

Znaci aj so gospo napred POCNUVAME!

Kako prvo treba da si znajte deka ovde ke se zborva na cist bitolski govor i za bilo kakva slicnost so literaturniot jazik odnapred se izvinvame.
Kako vtoro treba da si znajte deka site nashi likoj NE se izmisleni, tie navistina potojat i seushte egzistiraat na ovie predeli. Edinstveno shto tuka e izmisleno se nivnite iminja (za koi dokolku dobieme nivna soglasnost bi gi napishale vistinskite, ama za toa blagovremeno ke bidite izvesteni) so cel da se zashtiti nivnata privatnost oti sepak tie se nashi drugarcinja so koi zaedno sme porasnale i od koi seushte ucime i doprva ke naucime mnogu raboti . E sega dokolku nekoj se prepoznaj go molime da si kuti i da si se gordej samiot oti ako se izbuni ke si ja zaebi privatnosta. A toa si nosi posledici vrz opshtestvoto. Ama bez razlika na se nie pak ke si gi sakame.
I tretoto e za to deka se shto ke napishime ovde na ovaj blog e vistina. Barem kako vistina ni e preneseno. E sega ako nekoj ne izlagal neka mu sluzi na cesta. E pa to e to okolu pravilnikot. Naskoro pocnuvame i so pretstavuvanjeto na nasheto maalo i negovite clenovi so cel da mu dokazime na celata svetska javnost deka tuka vladee demokratija i deka site sme protiv sekakva etnicka, verska, polova i kakva ushte ne diskriminacija. Celta na ovaj veb prostor e da dokazime deka site sme ednakvo glupi i nikakvi

Wednesday, June 01, 2005


Za dobredojde Posted by Hello

Moeto maalo i site negoj ubajni