Wednesday, March 28, 2007

Ima lek be za kutrite?

Vidi gi be ovie moronite... PAK! Vo 23451235991756 navrati sum pisuvala i sum ja dokazuvala tezata deka se najglupata nacija... ama sega navistina ja preteraa...

Ja urale bre "zajdi, zajdi"!!!

ama pak zadovolstvoto koga znaes deka nekoj "podmustak" te postova mnogu ja rani dusickata...

Aj Esma ja prekutivme nekako, ama ova gi pomina site granici. Pa dobro bre... trosat Ooooogromna suma na pari i vreme za da napravat nesto kvalitetno, i ne se somnevam vo toa voopsto sudejki spored Trailer-ot, ama 4 dolari nemozea da gi vlozat vo eden obicen makednoski ucebnik i da proctaat koj so e i od kade e.... (do tolku da nemase nekoe pecalbarce na setot?)
ama aj ke mu go prostime to... elena rekla "prosti im boze, glupavi se" ... i bog im prostil, so da pravi, go imaat Google, mora da se lizi oti ke go lociraat i nego.

Vidi be... ni 10 reda ne sum napisala a veke mi krcka biroto od silata so ja primenuvam vrz tastaturata... lele kolku sum besna... ah kolku ja sakam taa ocajna viza za amerika... samo kolku da im se prosetam so bela XL maica niz Time Square na koja na predniot del ke ima slika od Bin Laden a nazad ke psi "kill them all"

vo prodolzenie:

Q: Does anyone have lyrics to the song "Message for the Queen"? (from Katy in Maryland)
A: The lyrics of "Message for the Queen" are:
"Zaidi mi zaidi yasno slantze,
che da izgree mesechinka,
che si imam purvo libe
pokaneno, kalesano.
Doidi mi, doidi, purvo libe,
dorde ne sme vecheriali,
vecgeriali, hleb dignali,
hleb dignali i legnali.
Doidi mi doidi, purvo libe."
(thanks to Stefan, Bulgaria)


BUGARITE KE GI EBIME VO DRUGA PRILIKA! VETUVAM!!!!
vsicki, do eden.... !

Sunday, March 25, 2007

Абе...

Ебати живото ебати... Да се немало среќа да се користи интернет ко секој нормален чоек... доста заглавив со ADSL-от и плаќам по 1300 денари за ебани 862 мегабајти, сега и youtube неможам да го користам kо останатите милиони сурфачи низ сватот, па ќе морам вака да ви ги прикажувам клипчињата ... РЕЗИЛ!

пи ес
јас бев без коментар за првиот клип, ако некој сака да искоментира слободно нека се послужи со коментарите под постот
ајт сеа со задравје....Ебати...

Saturday, March 24, 2007

Поемата која ја читам секое утро

[IF]

If you can keep your head when all about you
Are losing theirs and blaming it on you,
If you can trust yourself when all men doubt you
But make allowance for their doubting too,
If you can wait and not be tired by waiting,
Or being lied about, don't deal in lies,
Or being hated, don't give way to hating,
And yet don't look too good, nor talk too wise:

If you can dream--and not make dreams your master,
If you can think--and not make thoughts your aim;
If you can meet with Triumph and Disaster
And treat those two impostors just the same;
If you can bear to hear the truth you've spoken
Twisted by knaves to make a trap for fools,
Or watch the things you gave your life to, broken,
And stoop and build 'em up with worn-out tools:

If you can make one heap of all your winnings
And risk it all on one turn of pitch-and-toss,
And lose, and start again at your beginnings
And never breath a word about your loss;
If you can force your heart and nerve and sinew
To serve your turn long after they are gone,
And so hold on when there is nothing in you
Except the Will which says to them: "Hold on!"

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with kings--nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you;
If all men count with you, but none too much,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds' worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
And--which is more--you'll be a Man, my son!

--Rudyard Kipling

Saturday, March 17, 2007

Мој предлог за “тепање“ 15 минути

Фала бе Ania... :), незнам како си го пронашла ова "пис оф арт“, како што би го нарекол некој наш интелектуалец кој што се обидува да користи “стручни“ поими, ама баш супер си ги поминав овие 15 минути додека си го пиев кафето.

Не сум достојна за IT коментари ама ако ова е дел од web 2.0 тогаш да им посакаме добредојде на новата генерација на сурфачи ;)

Monday, March 12, 2007

Браво за дечкото со осет за музика

Конечно по македонскиот блогерски простор да начекам нешто ново, квалитетно и ЗДРАВО. Веќе 2 години дремам над компјуерт и читам блогови ама до сега најмногу 10 ми завршиле во bookmarks. Па чудна работа, тие тогаш (на времето) што се појавија и толку... ретко нешто паметно да излези :). Еве во последно време им пуштам рака на Кнсис и Џам, а и ништо помалку не е и моето “откритие на денот“ кој доста добро ме изненади со изборот на музика и ме натера уште поќе да си карам мајката за ебениот адсл од 512 мб кој ќе треба да го трпам уште едена и пол година.
Ама ако, на светот има уште неколку луѓе кои што сакаат да ми помогнат и колку - толку ме одржуваат во форма.
Првата категорија на луѓе, која до сега брои ЗА ЖАЛ еден член е Наде - која несебично ми ги задоволува скоро сите желби изразени во mb (мегабајти) и е главниот виновник за создавањето на овај блог, кој со текот на времето се надевам дека ќе премини во култен :).
Втората категорија е оние луѓе кои што се трудат околу мене ама сеуште за нив сум во втор план
И третата категорија се луѓе наречени надеж ;) - Драги и Гордана... за нивната добрина планирам да пишувам за скоро
Но мојата папка со добри луѓе е секогаш отворена, посебно кон оние кои би ми подариле некој мегабајт на ЦЕ ДЕ :). Значи со еден збор можам себе си слободно да си се наречам Дигитална курва :)

Saturday, March 10, 2007

Колку се глупи американците

Е навистина се најголемите морони во историјата на човештвото. Не треба многу да се истражува за да се поврди тезата дека се најглупавата нација, доволно е да се види од сликата каде што така уууубаво им е објаснето колку е длабока дупката во Guatemala City.
Па чудна работа... глупави се, ама на еден доста симпатичен начин. Имаат неверојатна креативност кога е во прашање нивната глупавост, а и ефективни се. Колку и да се глупави, сепак 90% од американците, преку овај пример би имале претстава колку е длабока дупката :)

Еве ја сликата


А подолу ви го копирам текстот од блогот на Џам

Не се работи за космичка црна дупка. Оваа црна дупка е предизвикана од човекот. Како што пренесува National Geographic, се работи за импозантна црна дупка од околу 100 метри во длабочина. Дупката од предградието на Guatemala City баботи, од адските длабочини мрмори водата и лесниот ветер ја носи миризбата на канализација. И како што велат учените глави, за да се создаде црната дупка потребни се одредени природни предуслови, како поплавување на гипсена или солена почва, но условите се потполни ако имаме обилно натопување со лајна. Така да, по мене, клучен елемент е срањето. Ако се согласиме дека кај нас имаме развиена сераторска мрежа и пракса, како кај надлежните така и кај пошироката популација, тогаш опасноста од појавата на домашни црни дупки е тука, под нас. Заборавете на земјотресите и климатските промени, ние имаме проблем со канализационите црни дупки. Ако канализацијата излезе од форма тогаш ни преостанува само надежта во составот на земјата под нашите нозе. Меѓутоа познавајќи ја ph вредноста на срањето од надлежните и обилниот анален излив на скриени фрустрации од граѓанството кој секојдневно се истура во канализацијата може да претпоставам дека се изгледни шансите срањето да одработи понекоја црна дупка на наше тло. Дека срањето е сериозен проблем поткрепа може да најдеме и во историските податоци од римско време. Еден од симптомите на пропаѓањето на Римската Империјата беше и неканализираното срање. Срањето е феномен кој треба да се истражува, но неподносливото б‘здење ме одбива од посочениот феномен. Како и повеќето редовни корисници на канализационата мрежа, овде пуштам вода и бидејќи навремено ги подмирувам сметките оставам на соодветно опремените надлежни институции и тендерски избраниот приватен сектор да се позанимаваат со феноменот и мојата нередовна столица.

Дожд во Битола

Една мала приказна од Широк Сокак...

Thursday, March 08, 2007

...

Денес не славам! и овај пост не го посветувам на жената! Нема потреба... не се осеќам дека сум дискриминирана и дека ми е скратено некое право, освен тоа што комшиите би ме гледале поинаку ако возам такси...

Сепак ќе бидам фер и ќе им го посветам постот на сите оние жени кои колку толку со пот (буквално) го заработуваат своето место во општеството - жените од блискиот исток, африка и азија!
Не ми носи душата да им го честитам на македонките кои цела година живеат за 8-ми март и чекаат некој да ги части или да им купи цвеќе. Нештото е најслатко кога е подарено од срце, и кога не е 8-ми март или Св. Валентин. Според мене тие се двата најлицемерни празници!

Wednesday, March 07, 2007

За Скопље со лубов

Супер е то шо си ги дупиме грците за името како шо сакаме и јас сум навистина горда поради тоа... жими сфе...
Само некако републиката наречена Скопје од премногу лобирања низ светот за името Македонија заборавила да си го среди прво нејзиното име

google maps
Macedonia

Мое сочуство,
Елена од Битола

Thursday, March 01, 2007

Со љубов и како знак на благодарност

Оваа слика им ја посветувам на сите професори!
Од срце...
Тука би одговарало “И од газ“ ама ќе го поправам во ВО ГАЗ! и пак ќе напишам ВО ГАЗ!!!...
И со сета должна почит кон оние професори кои би уживале...Важи за сите универзитети... иако основната намера беше за битолскиот универзитет.


Дозволено и понатамошно копирање за исти или сични намери (поздрави). Верувајте професорите тоа го сакаат!!!