« Home | Залутаната слика » | Да ти ибам новиот почеток » | На што да ги потрошите последните мегабајти » | Во врска со рекламите на владата... » | Пост во 03:10 еј ем » | Да го признаеме Косово!!! » | Најгнасниот филм » | Петиција: Амди Бајрам за претседател на собранието... » | STUDENTS: A CHALLENGE FOR YOU » | Н.П.О. »

10010111

Нека не ви личи ова на самоубиствена порака ама морам да го направам.
Морам да им се заблагодарам на сите оние кои што ме научија да крадам, да фалсификувам и да download-ирам.
Е баш тоа со download-њето, никогаш не го разбрав. Кои се тие луѓе кои што така, доброволно, ставаат албуми, филмови, докулменти и видеа, чисто онака за доброто на останатите? Јас засега за 22 години успеав да ги запознам само примачите, односно на педерски - пасивните :).
Цел живот се служам со нелегални филмови и музика и им правам "штета" на големите ќуки, жими ...!, но никогаш не им се имав забалгодарено на масата луѓе кои покрај тоа што ми го направија жвотот далеку полесен и позабавен, туку слободно можам да кажам дека направија од мене "граѓанин на светот" спремен да излезе од овде и да се снајде буквално на секоја точка на планентата. Скоро ;).
Дали тие луѓе живеат во истиот свет со мене? дали и тие купуваат млеко од најблиската продавничка? дали и тие наутро се будат со звукот на алармот од мобилниот телефон? дали одат на кафе со другарите за време на викендите? дали имаат викенди? дали имаат другари и дали некогаш ги потапкале за рамо во знак на сочуство или им ја разбушавиле косата кога се зафркаваат?
... дали имаат идентитет? или едниствениот матичен број име е IP адресата од нивниот компјутер?
... дали некој од нив ме чита сега? - Благодарам!

Зш ма така велиш? :P

за што? ;)

Остај тоа, тују тргни го на друго место она слајд-шоуто од лево што се наоѓа. Ги покрива коменатрив, не можам да читам! :D

Еве готово, го нема поќе слајд-шоуто.
муштеријата е секогаш во право :)

p.s. Чудно, ама кај мене баш совршено ми работи темплејтот.

Se sto ke napravis pozitivno si ima efekt. Stavis filmovi za luge da siminjaat ima i reklami na sajtovite oni od toa zarabotuvaat taka da klikni nekad.

ех, штом е за материјална добивка секогаш сум хумана. Секогаш кликам на рекламите од страна ама ретко се замарам да читам што има. само чекам да наполни страната и исклучвам.
Леле... изгледа најгнасната личност во блогосферата сум :)

Тоа значи дека сите сме гнасни(ради рекламите) и хумани. =))

е ова е веќе утреха ;)

Сите живееме во истиот свет, различното е кој како гледа на него.

Млеко купувам од Веро или од Тинекс, али не ми се баш така блиску.

И мене ме буди мобилниот... ако 1 попладне го сметаш за сабајле.

Не идам на кафе, преферирам чај и обично идам преку недела, поретко за викенди.

Пошто нема работно време од 9-5 (8-4), нема ни викенди. Можеш да гледаш на тоа или како 24/7 или како ич.

Пробувам да не се доведам во ситуација кај што ќе треба да ме „тапкаат по рамо“, а косата ми е кратка, но тоа не ги спречува да пробуваат.

Да, а и сеуште сум истиот човек, без разлика дали е онлајн или во живо.

Со самиот овој текст што го имаш напишано и ти стануваш „еден од нив“ и почнуваш да размислуваш на друг начин - надвор од кутијата.

This comment has been removed by the author.

Аха, значи ти си uploadирачот! ;)
види вака, сакам да сум во тек со работите и со општетството кои што нагло се движи. Тоа е факт и го докажувам со тоа што најмалку 5 часа дневно сум на нет. Значи еден работен ден.
Меѓутоа она што не ми е јасно во сето ова е проблемот на социјализацијата. Дали сеуште има шанси да се зачува оној стар шмек на класични состаноци и контакти на луѓето. Дали луѓето започнуваат да функционираат како кодови или сеуште во некои стои она човечкото.
Некако во последно време како што глeдам и еротиката почнува да се губи поради chat-овите ;).
А за “кутијата“... незнам ни јас од каде гледам :)

Се надевам дека ќе се зачуваат тие работи, пошто ипак тоа е основата, суштината, она интересното... барем за мене. Ова другово би требало да е само додаток - шлагче, средство кое ти „олеснува“ да дојдеш до главното.

Макар да кога ги гледам (ај да не речам маливе) новиве генерации, све помалку и помалку се пронаоѓам во нив.

Post a Comment